Manager zamówień

Automatyczne akcje

Automatyczne akcje

Automatyczne akcje umożliwiają samoczynne wysyłanie wiadomości e-mail i sms oraz automatyczną zmianę statusów zamówień w określonych sytuacjach. Dzięki nim oszczędzasz sporo czasu i informujesz na bieżąco klientów o postępach, w przygotowywaniu ich zamówienia.

 

Automatyczna akcja może zostać wykonana w przypadku następujących wydarzeń:

  • Zamówienie trafia do określonego statusu – akcja jest wykonywana, gdy zamówienie trafia do danej zakładki (np. przeniesione przez sprzedawcę, przez inną automatyczną akcję, czy nowe pobrane zamówienie, trafiające do statusu podstawowego). Umożliwia to wysłanie automatycznych e-maili do klientów np. z podziękowaniami za zakup, informacją o wysyłce itp.
  • Zamówienie jest pewien czas w statusie – akcja jest wykonywana, gdy zamówienie przebywa przez określoną ilość dni w jakimś statusie. Umożliwia to np. wysłanie automatycznej wiadomości, przypominającej o wpłacie.
  • Zamówienie oznaczone jako zapłacone – akcja jest wykonywana, gdy zamówienie zostanie oznaczone jako opłacone np. w momencie ściągnięcia płatności „płacę z Allegro”, przy imporcie przelewów bankowych lub przy ręcznym wpisaniu wpłaconej kwoty na karcie zamówienia. Takie zamówienie można przenieść do innego statusu (np. „zapłacone”) lub wysłanie e-maila z podziękowaniami za wpłatę.
  • Pobranie formularza opcji dostawy z Allegro – akcja jest wykonywana, gdy do systemu trafi formularz transakcji Allegro. Pobranie do systemu FOD potwierdza zamówienie i umożliwia np. wysłanie podziękowania za złożone zamówienie.
  • Wybranie przez klienta konkretnego sposobu wysyłki w formularzu opcji dostawy lub na stronie z informacjami o zamówieniu. Akcją może być np. przeniesienie zamówienia do statusu odnoszącego się do danej wysyłki.

Automatyczne akcje są ściśle powiązane ze statusami zamówień oraz szablonami e-mail. Automatyczne akcje skonfigurujesz w dziale Manager zamówień → Automatyczne akcje.


Przykłady automatycznych akcji

Zdarzenie Akcja
Zamówienie trafiło do statusu NOWE SKLEP Wyślij e-mail „Dziękujemy za zakup”
Pobrano formularz opcji dostawy (FOD) dla zamówienia posiadającego status NOWE Wyślij e-mail „Dziękujemy za zakup”
 Zamówienie znajdujące się w statusie NOWE i NOWE SKLEP zostało oznaczone jako zapłacone Przenieś zamówienie do statusu DO WYSŁANIA
 Zamówienie trafiło do statusu DO WYSŁANIA Wyślij e-mail „Otrzymaliśmy wpłatę”
 Klient wybrał sposób wysyłki „Przesyłka kurierska pobraniowa” (poprzez FOD) dla zamówienia w statusie NOWE Przenieś zamówienie do statusu POBRANIE
Zamówienie jest w statusie DO ZAPŁATY przez czas „2 dni”  Wyślij e-mail „Przypomnienie o opłacie”
Zamówienie jest w statusie WYSŁANE przez czas „60 dni”  Wyślij e-mail „Rabat na następne zakupy”

 

 FAQ

Dlaczego w e-mailu z podziękowaniami za zakup na allegro pojawia się tylko jeden przedmiot, skoro klient kupił kilka?

Skonfigurowali Państwo automatyczną akcję w taki sposób, by e-mail z podziękowaniami za zakup wysyłał się tuż po trafieniu zamówienia do statusu „nowe”, a więc od razu, gdy klient zacznie zakupy i zamówienie trafi do BL. Aby w mailu widoczne były wszystkie przedmioty, należy ustawić automatyczną akcję tak, by e-mail wysyłał się dopiero, gdy klient zakończy zakupy, czyli wypełni FOD. (Klient wypełnił FOD > Wyślij e-mail > Podziękowania za zakup).

Wydaje mi się, że automatyczne wiadomości do klientów nie wysyłają się. Dlaczego?

  • By sprawdzić, czy wiadomości wysyłają się, przejdź do karty zamówienia i przejrzyj historię wiadomości na dole strony.
  • Jeśli wiadomości nie wysyłają się, sprawdź, czy dane do Twojej skrzynki pocztowej są aktualne. Przejdź do działu Manager zamówień > Szablony e-mail > Konta e-mail, otwórz okno edycji i kliknij „zapisz”. Jeśli pojawi się jakiś błąd – popraw dane.
  • Jeśli dane są poprawne, dodaj zgłoszenie w dziale Pomoc i kontakt w Panelu Sprzedawcy.