Import aukcji i produktów

Import aukcji

Domyślnie w systemie widoczne są tylko aukcje wystawione z poziomu BaseLinkera. Import aukcji umożliwia pobranie także aukcji wystawionych z innego źródła, np. bezpośrednio przez Allegro, Amazon czy eBay – zanim uruchomiłeś swoje konto w systemie BaseLinker.

Importu aukcji dokonasz w dziale Allegro/eBay/Amazon → Zarządzanie aukcjami → Import aukcji. Import aukcji umożliwia:

  • pobranie obecnie trwających aukcji (ofert) Allegro/eBay/Amazon do zakładki Allegro/eBay/Amazon → Zarządzanie aukcjami. Dzięki temu będziesz mógł zarządzać swoimi aukcjami – aktualizować ich ceny, ilość produktów, opis, cenniki wysyłek, itd., a także synchronizować stany magazynowe ze sklepem.
  • stworzenie magazynu w BaseLinkerze, na podstawie produktów sprzedawanych na aukcjach. Jeśli jednak sprzedajesz te produkty także w sklepie internetowym – nie będziesz korzystał z magazynu BaseLinkera (więcej informacji poniżej).

Import produktów

Każda aukcja powinna być powiązana z produktem: z magazynu sklepu lub z magazynu BaseLinkera. Bez powiązania nie może być synchronizowany stan magazynowy, ani aukcja nie może być aktualizowana, czy zmienianaDlatego użytkownicy, nie posiadający sklepu internetowego powinni skorzystać z opcji importu produktów do magazynu BL. Natomiast użytkownicy, posiadający sklep internetowy powinni powiązać pobrane aukcje z produktami z magazynu sklepu.

Użytkownicy, nie posiadający sklepu internetowego

Jeśli nie posiadasz sklepu internetowego, powinieneś skorzystać z opcji utworzenia produktów w magazynie BaseLinkera. Będziesz mógł wtedy zarządzać swoim asortymentem z poziomu BaseLinkera. Magazyn BaseLinkera będzie stanowił centrum zarządzania Twoimi produktami.

  • Podczas importu produktów do magazynu BaseLinkera możesz filtrować opisy aukcji (wycinać sam opis przedmiotu z szablonu). Umożliwi to późniejsze szybkie wystawianie produktu z magazynu zz własnym szablonem aukcji. Jednak domyślnie podczas importu pobierany jest cały opis aukcji (kod HTML całego szablonu, łącznie z opisem przedmiotu). Uniemożliwia to powiązanie aukcji z Twoim szablonem aukcji, który możesz dodać do BaseLinkera. Jeśli nie przefiltrujesz samego opisu aukcji podczas pobierania, będziesz miał problemy z wystawianiem aukcji z własnym szablonem. Mianowicie – gdy będziesz wystawiał produkt, w miejscu na sam opis produktu wklei się cały szablon aukcji (łącznie z szablonem HTML!), pobrany z Allegro/eBay i będzie wyglądało bardzo źle.
    Jeśli jednak na każdej aukcji stosujesz ten sam szablon aukcji, możesz automatycznie wyodrębnić sam opis produktu ze środka szablonu. Dzięki temu produkty w magazynie będą zawierały sam opis produktu, bez otaczającego go szablonu. To umożliwi w przyszłości łatwą zmianę szablonu na inny i szybkie wprowadzanie zmian do obecnego szablonu. Będziesz mógł zarządzać swoim szablonem aukcji w dziale Allegro/eBay → Szablony aukcji, zamiast przy każdej zmianie modyfikować oddzielnie każdy produkt. Jeśli jednak pobierasz pełny opis produktu razem z szablonem, w ustawieniach tego importu jako szablon aukcji (kilka pól wyżej) wybierz ‚tylko opis przedmiotu’. W innym wypadku aukcje będą wystawiały się z podwójnym szablonem (do szablonu który dodasz, zostanie wstawiony opis aukcji zawierający własny szablon.
  • Podczas importu produktów, w Twoim przyszłym magazynie w BL mogą zostać stworzone kategorie produktów, odpowiadające kategoriom Allegro/eBay/Amazon, w którym są wystawione aukcje.
Użytkownicy,  posiadający sklep internetowego

Jeśli posiadasz sklep internetowy, który zawiera te same produkty, które wystawiasz na aukcjach, nie pobieraj produktów do BaseLinkera.

Produkty ze sklepu internetowego nie są pobierane do BaseLinkera. Nie należy także tworzyć magazynu w BaseLinkerze, gdy sprzedajesz na aukcjach ten sam asortyment, co w sklepie. Twoje produkty ze sklepu widoczne są „w locie” w dziale Allegro/eBay/Amazon → Wystawianie.

Pobierz aukcje i powiąż z produktami z magazynu swojego sklepu. Umożliwi to np. synchronizację stanów, czy cen pomiędzy sklepem a aukcją. Zakup na aukcji zmniejszy stan magazynowy w sklepie, a zmiana stanu w sklepie zmieni stan na aukcji.
Po zakończeniu importu aukcji, przejdź do działu Allegro/eBay/Amazon → Zarządzanie aukcjami, zaznacz wszystkie pobrane aukcji i wybierz operację „Powiąż z produktami z magazynu”. Więcej informacji o powiązaniach aukcji z produktami z magazynu przeczytasz tutaj.


Dodatkowe informacje

  • Aukcje, które są już zapisane w systemie, zostaną pominięte przy imporcie. Jeśli w magazynie BaseLinkera jest już produkt utworzony na podstawie danej aukcji, nie będzie on pobrany drugi raz. Oznacza to, że import można wykonywać wielokrotnie bez ryzyka zdublowania się spisu aukcji i produktów.
  • Podczas wykonywania importu można używać systemu w normalny sposób – import wykonywany jest w tle.
  • Podczas importu możesz automatycznie powiązać aukcje ze swoim szablonem aukcji, cennikami wysyłek. Umożliwi to wykorzystanie wskazanego cennika/szablonu przy automatycznym wznawianiu aukcji (lub ręcznym ponowieniu aukcji). Jeśli nie utworzysz powiązań podczas importu, możesz zrobić to później, wykonując „Operacje” w dziale „Zarządzanie aukcjami”.