Magazyn BaseLinker

Jak działa magazyn, konfiguracja

Czym jest magazyn BL i kto z niego korzysta?

Magazyn produktów Baselinker przeznaczony jest dla sprzedawców nie posiadających zewnętrznej bazy produktów (np. sklepu internetowego). Sprzedawcy, posiadający sklep internetowy nie korzystają z magazynu BaseLinkera (nie pobierają produktów ze sklepu do magazynu BaseLinkera), ich produkty ze sklepu widoczne są „w locie” w dziale Allegro > Wystawianie lub eBay > Wystawianie po podłączeniu sklepu. Wyjątkiem jest np. sytuacja, jeśli na Allegro/eBay sprzedawane są produkty, które nie znajdują się w sklepie.
Magazyn BaseLinkera skierowany jest głównie do użytkowników, którzy sprzedają wyłącznie na Allegro/eBay.


Funkcjonowanie magazynu

Magazyn BaseLinkera jest prostym w budowie narzędziem, które umożliwia przede wszystkim stworzenie bazy produktów do wystawiania na Allegro i eBay oraz prowadzenie stanu magazynowego. Nie jest możliwa szczegółowa ewidencja towarów, przyjęć, wydań, zwrotów itp. W przyszłości planowana jest przebudowa całego działu, co umożliwi wprowadzenie wielu nowych funkcjonalności.

Dodawanie produktów

Produkty można dodać do magazynu BaseLinkera na kilka sposobów:

 • Produkty mogą  być dodane do magazynu ręcznie (przycisk „+ dodaj produkt” w dziale Magazyn BL > Produkty).
 • Produkty mogą zostać zaimportowane do systemu automatycznie:
Synchronizacja stanu magazynowego

Synchronizacja stanu w magazynie. Po dodaniu do systemu produktów można rozpocząć wystawianie aukcji. Warunkiem, by synchronizacja stanu magazynowego po zakupie na aukcji była możliwa, jest to iż każda aukcja powinna być powiązana z produktem z magazynu (sklepu lub z magazynu BaseLinkera). W przypadku wystawiania aukcji bezpośrednio z magazynu, powiązania te utworzą się automatycznie. Stan magazynowy aktualizuje się automatycznie po zakupie (po otrzymaniu formularza opcji dostawy).

Synchronizacja ilości na aukcjach Allegro i eBay. Synchronizacja działa dwustronie, to znaczy, że ilość na aukcji może być także synchronizowana zgodnie z ilością w magazynie (jeśli ten zmieni się np. po ręcznej zmianie ilości, czy po zakupie w innym źródle sprzedaży). Za synchronizację ilości na aukcjach odpowiadają wtyczki  „[Allegro] Synchronizacja ilości na aukcjach” oraz „[eBay] Synchronizacja ilości na aukcjach”.

Szczegółowe informacje o synchronizacjach znajdziesz tutaj.


Konfiguracja

Tworzenie kategorii
 • Ręczne tworzenie magazynu.
  Jeśli masz zamiar stworzyć bazę produktów ręcznie, zacznij od stworzenia drzewka kategorii, co znacznie ułatwi organizację i przeglądanie produktów. Kategorie dodasz w dziale Magazyn BaseLinker > Kategorie. Uwaga! Kategorie te nie mają początkowo nic wspólnego z kategoriami Allegro/eBay. Są to wyłącznie Twoje kategorie stworzone na rzecz organizacji magazynu. Kategorie z magazynu możesz natomiast powiązać ze swoimi ulubionymi kategoriami Allegro/eBay w dziale Allegro/eBay > Powiązania.
 • Pobieranie produktów z aukcji/z pliku.
  Jeśli natomiast pobierasz produkty z aukcji, podczas importu możesz wskazać kategorię, do której mają pobrać się produkty lub ustawić, by automatycznie w magazynie utworzyły się kategorie o nazwach takich jak na Allegro/eBay. Pamiętaj, że będą to nazwy wyłącznie dla potrzeb magazynu. Jeśli chcesz powiązać je z kategoriami Allegro/eBay, zrób to w dziale Allegro/eBay > Powiązania. 
Producenci

W dziale Magazyn BaseLinker > Producenci możesz dodać nazwy oraz logo swoich producentów. Podczas dodawania produktów do magazynu, lista producentów będzie widniała w oknie edycji produktu. Nazwa producenta oraz logo będą mogły widnieć w szablonie aukcji – pod tagami [producent] oraz [producent_logo].

Produkty

W oknie edycji produktu dostępne są pola na podstawowe informacje o produkcie, jakie mogą być potrzebne podczas wystawiania aukcji. Większość dostępnych pól możesz następnie użyć w szablonie aukcji pod odpowiednimi tagami (np. [nazwa], [producent], [sku], [opis] itd.). Do magazynu BaseLinkera możesz dodać pięć zdjęć. Jeśli chcesz skorzystać z większej ilości zdjęć, umieść je na zewnętrznym serwerze oraz użyj w treści aukcji (w opisie produktu, w znaczniku <img>).

Waluta

Magazyn BaseLinkera nie ma waluty. Oznacza to, iż jeśli przy produkcie będzie widniało np. 100 zł, to podczas wystawiania na allegro cena produkty wyniesie 100 złotych, na ebay.de będzie to 100 euro, a na ebay.co.uk będzie to 100 funtów. W ustawieniach danego konta allegro/eBay możesz ustawić mnożnik ceny, która pojawi się w formularzu aukcji.

Vat

Vat, jaki zostanie przypisany do produktu, będzie widniał także w zamówieniach z aukcji, które będą powiązane z tym produktem. Jeśli w międzyczasie zmienisz vat przy produkcie w magazynie, pamiętaj, by ponownie powiązać aukcję z produktem z magazynu. W przeciwnym wypadku w zamówieniach wciąż będzie widniał stary vat.


Wystawianie aukcji

Wystawianie aukcji produktów z magazynu odbywa się tak samo, jak wystawianie produktów ze sklepu. Produkty widoczne są do wystawienia w dziale Allegro/eBay → Wystawianie. Zanim zaczniesz wystawiać, pamiętaj o skonfigurowaniu systemu, by uprościć wystawianie do kilku kliknięć. Konfiguracja allegro→ Konfiguracja eBay→


 

FAQ

Czy mogę wykonać kopię zapasową magazynu?

Tak, skorzystaj z jednego z domyślnych eksportów w dziale Magazyn Baselinker > Eksport.

Dlaczego po zmianie VAT w magazynie wciąż widzę zły VAT w zamówieniach?

Jeśli zmieniłeś dane produktu w magazynie, a produkt był wcześniej powiązany z aukcją, musisz ponownie powiązać produkt z aukcją, wykonując Operacje > Powiąż z produktem z magazynu w dziale „Zarządzanie aukcjami”.

Czy mogę masowo edytować produkty?

Magazyn Baselinkera jest póki co prostym narzędziem i domyślnie nie ma opcji masowej edycji produktów. Możesz jednak zrobić to przy pomocy działu „Eksport” i „Import”.

 1. W dziale Magazyn Baselinker → Eksport wykonaj eksport wybranych produktów np. do pliku „BL – Produkty – domyślny CSV” czy np. „BL – Produkty – domyślny XML”.
 2. Edytuj wyeksportowany plik.
 3. Zaimportuj plik w dziale Baselinker → Import, by nadpisać dane produktów.

Jak mogę dodać do produktu wiele zdjęć?

Magazyn BaseLinkera umożliwia dodanie do produktu 1 głównego zdjęcia i 15 dodatkowych zdjęć. Jeśli potrzebujesz dodać więcej zdjęć, umieść je na zewnętrznym hostingu i dodaj linki do zdjęć w opisie produktu w znaczniku <img>.