Manager zamówień

Szablony e-mail, konta e-mail

szablon_email


Szablony e-mail i sms stanowią gotowy wzór wiadomości do klienta. Będziesz mógł wykorzystać je zarówno do wysyłania automatycznych wiadomości, jak i wysyłać je ręcznie z poziomu karty zamówienia. Szablony będą widoczne na liście zamówień pod ikonką koperty oraz w oknie zamówienia na samym dole strony. Szablony e-mail możesz także powiązać z własnymi skrzynkami pocztowymi.


Tworzenie szablonów e-mail

Swoje własne szablony e-mail możesz dodać w dziale Manager zamówień > Szablony e-mail. Podczas tworzenia szablonów e-mail skorzystaj z naszych specjalnych znaczników, które w momencie wysłania wiadomości są automatycznie zamieniane na informacje dotyczące danego zamówienia.

Tagi BaseLinkera możesz umieścić zarówno w treści, jak i w tytule wiadomości. Swoje szablony e-mail możesz dodać w formie zwykłego tekstu, jak i kodu HTML.

 

Przykładowy e-mail z podziękowaniami za zakup:

Witaj [imie],
Dziękujemy za złożenie zamówienia w naszym sklepie.
Zamówienie dotyczy produktów:
[lista_przedmiotow]

Wszystkie informacje związane z Państwa zamówieniem, w tym postęp w jego realizacji, można sprawdzić na własnej stronie zamówienia:
[link_zamowienia]

Wiadomość generowana automatycznie, prosimy nie odpowiadać. Preferowany kontakt za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie zamówienia.


Pozdrawiamy

 

Przykładowe znaczniki, które możesz umieścić w swoich wiadomościach: 

[status]
[email]
[telefon]
[imie_nazwisko]
[imie]
[nazwisko]
[firma]
[adres]
[kod_pocztowy]
[miasto]
[punkt_odbioru]
[allegro_nick]
[data_zamowienia]
[data_status]
[faktura_numer]
[sposob_platnosci]
[wplacona_kwota]
[pozostala_kwota]
[laczna_cena]
[laczna_cena_produktow]
[laczna_waga]
[laczna_ilosc]
[lista_przedmiotow]
[lista_przedmiotow2]
[lista_aukcji]
[przesylka_cena]
[przesylka_nazwa]
[przesylka_nr_nadania]
[przesylka_link_sledzenia]
[pole_dodatkowe_1]
[pole_dodatkowe_2]
[uwagi_sprzedawcy]
[numer_zamowienia]
[numer_zamowienia_sklep]
[link_zamowienia]
[link_faktura_pdf]
[link_korekta_pdf]
[link_paragon_pdf]

Aktualna lista znaczników jest widoczna w Panelu Sprzedawcy, w oknie tworzenia szablonu e-mail.

 

Jeśli w wiadomości e-mail chcesz umieścić link do faktury, skorzystaj z tagu [link_faktura_pdf]. Jeśli chcesz, by był to odnośnik do faktury, umieść link w tej formie: <a href=”[link_faktura_pdf]”>Link do faktury</a>

Załączniki do wiadomości

Do wiadomości e-mail możesz dodać maksymalnie trzy załączniki. Może to być np. faktura, paragon, Twój plik dodany z dysku, czy dowolny wydruk z działu „Wydruki i eksporty” (np. karta zamówienia, czy samodzielnie stworzony formularz zwrotu). Dla każdego z plików możesz ustalić nazwę.

Domyślna skrzynka e-mail

Domyślnie Twoje wiadomości do klienta wysyłane są z naszego serwera. Kupujący widzi wtedy następujący adres e-mail nadawcy: zakupy@baselinker.com. Niektóre programy pocztowe uznają pośredniczenie w wysyłaniu wiadomości za podszywanie się, co zwiększa prawdopodobieństwo trafienia wiadomości do spamu. Z tego powodu zachęcamy do dodania własnych kont pocztowych.

Własna skrzynka e-mail

Dodanie własnej skrzynki pocztowej zmniejsza ryzyko trafienia wiadomości do spamu oraz masz pewność, że odpowiedź od klienta trafi na Twoją skrzynkę. Własne konta e-mail możesz dodać w dziale Manager zamówień > Szablony e-mail > Konta e-mail. Możesz dodać wiele kont e-mail i przypisać je do różnych szablonów e-mail. Do podłączenia skrzynki potrzebny jest adres serwera SMTP oraz login i hasło. Adres SMTP znajdziesz najczęściej w pomocy na stronie obsługującej skrzynkę pocztową.

Po dodaniu skrzynki pocztowej, należy powiązać ją z szablonami e-mail, edytując każdy stworzony wcześniej szablon.

Historia korespondencji

Wszystkie wysłane wiadomości do klienta (zarówno mailowe, jak i smsowe) pojawią się na karcie zamówienia, na dole strony. Jeśli wiadomość widnieje na karcie zamówienia, oznacza że została wysłana. Jeśli klient jej nie otrzymał – wiadomość mogła trafić do spamu.


 FAQ

Jak wysyłać faktury mailem?

Faktury możesz wysyłać w wiadomości na dwa sposoby

  • jako link – wystarczy w szablonie e-mail użyć tagu [link_faktura_pdf], by w wiadomości wyświetli się adres www do faktury. Jeśli chcesz, by był to odnośnik z tekstem, użyj:
    <a href="[link_faktura_pdf]">Link do faktury</a>
  • jako załącznik – skonfiguruj ustawienia załącznika na dole strony w oknie edycji szablonu e-mail.

Wydaje mi się, że wiadomości do klientów nie wysyłają się. Dlaczego?

Sprawdź, czy dane do Twojej skrzynki pocztowej są aktualne. Przejdź do działu Manager zamówień > Szablony e-mail > Konta e-mail, otwórz okno edycji i kliknij „zapisz”. Jeśli pojawi się jakiś błąd – popraw dane. Jeśli dane są poprawne, dodaj zgłoszenie w dziale Pomoc i kontakt w Panelu Sprzedawcy.

Skąd wiadomo, czy e-mail do klienta został wysłany?

Wszystkie wiadomości, wysyłane do klienta (zarówno te automatyczne, jak i ręczne) pojawiają się w dwóch miejscach:

  1. W oknie zamówienia, na samym dole
  2.  Na stronie zamówienia dla klienta

emaile_zamowienieemaile_strona

Czy wiadomości dla zamówień ze sklepu mogą być wysyłane z innego e-maila niż dla zamówień z allegro?

Tak, jednak konta e-mail powiązane są z szablonami e-mail, szablony e-mail z automatycznymi akcjami, a te z kolei ze statusami. Wymaga więc to stworzenia osobnych statusów zamówień, osobnych automatycznych akcji i osobnych szablonów e-mail dla zamówień sklepu i dla zamówień z allegro.

Czy wiadomości dla zamówień, pochodzących z różnych kont allegro mogą być wysyłane z innych kont e-mail?

Jest to możliwe, jednak konta e-mail powiązane są z szablonami e-mail, szablony e-mail z automatycznymi akcjami, a te z kolei ze statusami. Wymagałoby to więc stworzenia osobnych statusów zamówień, osobnych automatycznych akcji i osobnych szablonów e-mail dla poszczególnych kont allegro.

Dlaczego do zamówień ze sklepu nie wysyła się e-mail z podziękowaniami za zakup?

Aby ustawić automatyczne wysyłanie podziękowań za zakup należy, stworzyć automatyczną akcje, która po otrzymaniu zamówienia ze sklepu wyśle wiadomość z  szablonem „Dziękujemy za zakup”.

Dlaczego nadawcą moich e-maili do klientów jest „Zakupy BaseLinker”?

Jako nadawca Twoich maili widoczne jest „Zakupy BaseLinker”, ponieważ nie dodałeś własnych skrzynek e-mail i e-maile do Twoich klientów wysyłane są z naszego serwera. Dodaj swoją własną skrzynkę w dziale: Manager zamówień -> Szablony e-mail -> Konta e-mail, a następnie przypisz ją do wszystkich szablonów e-mail w dziale: Manager zamówień -> Szablony e-mail. Będziesz miał pewność, że wiadomość nie trafi do spamu oraz że odpowiedź od klienta trafi bezpośrednio na Twoją skrzynkę.

Dlaczego wiadomości do klientów trafiają do spamu?

Prawdopodobnie nie dodałeś własnych skrzynek e-mail i e-maile do użytkowników wysyłane są z naszego serwera. „Pośredniczenie” w wysyłaniu e-maili często uznawane jest za podszywanie się i wiadomości trafiają do spamu. Dodaj swoją własną skrzynkę w dziale Manager zamówień -> Szablony e-mail -> Konta e-mail i przypisz ją do wszystkich szablonów e-mail w dziale Manager zamówień -> Szablony e-mail. Będziesz miał pewność, że wiadomość nie trafi do spamu i odpowiedź od klienta trafi bezpośrednio na Twoją skrzynkę.

Klient kupił kilka produktów, a w wiadomości e-mail do klienta pojawia się tylko jedna pozycja. Dlaczego?

Prawdopodobnie skonfigurowałeś automatyczną akcję w taki sposób, by e-mail z podziękowaniami za zakup wysyłał się tuż po trafieniu zamówienia do statusu „nowe”, a więc od razu, gdy klient zacznie zakupy i zamówienie trafi do BL. Aby w mailu widoczne były wszystkie przedmioty, należy ustawić automatyczną akcję tak, by e-mail wysyłał się dopiero, gdy klient zakończy zakupy, czyli wypełni FOD. (Klient wypełnił FOD > Wyślij e-mail > Podziękowania za zakup)