Moje konto

Obsługa konta BaseLinker po awarii serwerowni

Poniżej zamieszamy zebrane informacje na temat przywróconego konta BaseLinker oraz wskazówki, jak najlepiej uporządkować procesy sprzedażowe sprzed / w trakcie / po awarii.

 

Wszystkie konta BaseLinker podzielone są na cztery segmenty. Czas reaktywacji konta zależy od tego, do którego segmentu należy dane konto:

 

 • Panel-a – konta założone do 17.11.2019 – przywrócone
 • Panel-b – konta założone od 18.11.2019 – przywrócone
 • Panel-c – konta założone od 27.08.2020 – przywrócone
 • Panel-d – konta założone od 11.03.2021

 

Jeżeli Twoje konto BaseLinker należy do segmentu A lub B, to będziesz mógł skorzystać z kont archiwalnych, aby przywrócić dane z okresu pomiędzy backupem a utratą dostępu do serwerów (czyli z całego dnia 9.03)  Dla kont w segmencie C dostępna jest osobna instrukcja.

 

Panel A oraz B

 

Obecnie Twoje konto BaseLinker zawiera stan danych na dzień 9.03 około północy (możliwe są przesunięcia o 2 godziny w obie strony).

Oznacza to, że dostępne są wszystkie dane zamówień i ofert sprzed tej daty i godziny – która jest datą utworzenia kopii zapasowej.

 

Mimo iż przez cały wtorek 9.03 system działał normalnie, przesyłek i faktur z tego okresu nie ma w aktualnej wersji systemu. Prosimy uważać, by nie obsłużyć ponownie zamówień z wtorku! Aby ułatwić analizę, uruchomiliśmy pobieranie numerów nadań z Allegro.

 

Poniżej dokładnie rozpisujemy, czego możesz się spodziewać po zalogowaniu się do konta.


Logowanie tradycyjnie odbywa się przez stronę https://login.baselinker.com/ (w razie trudności polecamy spróbować w trybie incognito).

 

API

API ( w tym również paragony fiskalne i komunikacja z ERP) dla użytkowników paneli A, B i D powinno działać prawidłowo. Natomiast aktualnie nie jest możliwe łączenie się przez API z magazynem zewnętrznym (sklep, hurtownia).  Ta opcja zostanie przywrócona w ciągu najbliższych dni.

 

ZAMÓWIENIA
 • Wszystkie zamówienia są już widoczne na Twoim koncie.
 • W pierwszej kolejności sugerujemy weryfikację, które zamówienia z pobranych na nowo zostały już zrealizowane. Historia realizacji tych zamówień nie będzie widoczna w BaseLinkerze, spróbuj zatem zweryfikować np. status zamówienia w panelu marketplace czy też nadanie przesyłki w panelu kuriera.
 • Aby ułatwić sobie pracę, możesz np. filtrować zamówienia z 9.03 za pomocą wyszukiwarki, wybrać sortowanie po dacie złożenia i zaznaczając zamówienia złożone po godzinie 1:00 (albo np. ostatnie zamówienie z numerem przesyłki Allegro), przenieść je do osobnego statusu (np. awaria). Tę pulę zamówień możesz sprawdzić oraz ewentualnie zbiorczo wysłać do klientów wiadomość e-mail o możliwym opóźnieniu.
 • Aby ułatwić analizę, pobieramy numery nadań z Allegro. Jeżeli numer przesyłki został pobrany z Allegro, to przy nazwie przewoźnika widoczny jest napis (all).

 • Dla zamówień z datą utworzenia przed 11.03 wyłączone zostało wywoływanie zdarzeń automatycznych akcji „Pobrano zamówienie”, „Pobrano FOD”, „Opłacono zamówienie”. Ma to na celu zminimalizowanie ponownego wysyłania automatycznych maili do klientów oraz ponownego wystawiania faktur. Dla zamówień z datą po 11.03.2021 (od północy włącznie) akcje te powinny wywoływać się już normalnie.

 

AKCJE AUTOMATYCZNE
 • Dla zamówień z datą utworzenia przed 11.03 wyłączone zostało wywoływanie zdarzeń automatycznych akcji związanych z pobieraniem zamówień, takich jak „Pobrano zamówienie”, „Pobrano FOD”, „Opłacono zamówienie”. Ma to na celu zminimalizowanie ponownego wysyłania automatycznych maili do klientów oraz ponownego wystawiania faktur. Dla zamówień z datą po 11.03.2021 (od północy włącznie) akcje te powinny wywoływać się już normalnie.
 • Na panelu A działanie akcji automatycznych typu „W statusie określoną ilość dni” oraz „Zamówienie istnieje określoną ilość dni” zostało przywrócone 15.03. Niestety zaległe akcje z dni 9-14.03 nie zostaną już wykonane.
 • Tymczasowo wyłączyliśmy wykonywanie akcji zwracającej płatność dla klienta.
SYNCHRONIZACJA STANÓW I CEN 
 • Działa już opcja synchronizacji stanów. W najbliższym czasie dodamy opcję synchronizacji cen.

 

OPERACJE NA AUKCJACH
 • Dostępna jest już opcja wznawiania aukcji.
 • W przypadku panelu A opcję generowania plików XML dla Ceneo przywrócimy ok. 23.03. Aktualnie zalecamy przełączenie się na plik XML generowany przez sklep.
 • Jeżeli w panelu brakuje pewnych aukcji, to prosimy upewnić się, czy nie zostały one wystawione w dniu awarii. W takiej sytuacji konieczne będzie zaimportowanie omawianych aukcji, aby umożliwić ich obsługę z poziomu BaseLinkera. Po ich imporcie konieczne będzie powiązanie aukcji z produktem w magazynie. Można tego dokonać w zakładce [Zarządzanie aukcjami -> Operacje -> Powiąż z produktami z magazynu]. Wszystkie dostępne metody powiązań zostały szczegółowo opisane na stronie http://pomoc.baselinker.com/pomoc/powiazania/

 

MAGAZYN

 

SKLEP
 • W przypadku panelu A oraz B automatycznie pobierzemy zamówienia ze sklepów.
 • Działa opcja przekazywania zamówień do sklepów. Jednak ze względu na duże obciążenie serwerów, czas oczekiwania może być nieco wydłużony.

 

ALLEGRO
 • Jeśli korzystasz z integracji Allegro – konieczne będzie ponowne podłączenie konta (odświeżenie istniejącego połączenia) w ustawieniach integracji. Nie usuwaj konta, lecz wybierz po prostu zielony przycisk ‘Ponownie podłącz konto Allegro’. Wtedy dopiero rozpocznie się proces pobierania zamówień z Allegro.
 • Po odświeżeniu konta Allegro zaczną pobierać się zamówienia od najstarszych brakujących. Jeśli chcesz pobierać tylko nowe zamówienia (od teraz), zamiast odświeżać połączenie, usuń konto i dodaj je ponownie. Będzie to wymagało ponownej konfiguracji całej  integracji konta Allegro w panelu BaseLinker, a w szczególności akcji automatycznych (w innym wypadku akcje będą się odwoływać do ID nieistniejącej integracji).
 • Zgodnie z informacją uzyskaną od Allegro, zamówienia, których realizacja jest utrudniona, nie wpłyną na jakość sprzedaży w obszarze terminowości wysyłki. Allegro wydłuża również przewidywany czas dostawy w ofertach sprzedawców dotkniętych tą awarią.

 

FAKTURY
 • Jeżeli 9.03 wystawiałeś dokumenty sprzedażowe, to – ponieważ aktualnie nie są one widoczne w systemie – sugerujemy stworzenie i używanie nowej serii numeracji wystawianych dokumentów, aby uniknąć powielenia numeracji.
 • Wgląd do zamówień złożonych / obsłużonych 9.03 będzie dopiero po przywróceniu przez OVH całego systemu.
 • planujemy odzyskać dostęp do danych faktur i paragonów wystawionych pomiędzy backupem a awarią i dołożymy wszelkich starań, żeby przedstawić je w jak najbardziej przystępnej formie, tak aby nie nadpisać wprowadzonych zmian.
 • Jeśli opłaciłeś ostatnią fakturę BaseLinker we wtorek 09.03, to informacja o tym nie jest widoczna w systemie.  Po odzyskaniu dostępu do pełnej bazy danych informacja o wpłacie zostanie zaktualizowana. Do tego czasu żadne konto nie zostanie zablokowane ze względu na brak płatności (automatyczne mechanizmy blokady kont ze względu na brak płatności zostały czasowo wstrzymane).

 

SYSTEM

Podczas korzystania z odzyskanych kont mogą pojawiać się problemy z niektórymi funkcjami lub stabilnością – stale nad tym czuwamy. W razie problemów wyślij nam zgłoszenie bezpośrednio w panelu sprzedawcy.

 

Panel C oraz D

 

Dla kont w segmencie C dostępna jest osobna instrukcja.

 

FAQ

Co z zamówieniami, które były już wysłane, a znów pobierają się do systemu?

Trzeba ostrożnie przejrzeć zamówienia z 9.03 i zweryfikować, czy zostały już obsłużone.

Założyłem nowe konto i nie mogę na nie wejść, ponieważ wyświetla się strona statusu.

Wyczyścić pamięć przeglądarki lub zaloguj  się w trybie incognito. Wówczas strona wyświetli się poprawnie.

[Magazyn BaseLinker] Na jakiej zasadzie zostanie przywrócony dostęp do magazynu?

Po odzyskaniu danych magazynów (stanie się to – wg zapewnień OVH – 22.03) postaramy się, aby możliwy był wybór między zachowaniem obecnego stanu rzeczy a odtworzeniem poprzedniego stanu magazynu.

 

Dokładna instrukcja znajduje się w artykule Obsługa konta BaseLinker po awarii serwerowni – panel A – przywrócenie magazynu.

 

 

Czy będzie można przenieść zamówienia z konta na panelu D na konto na panelu C?

Gdy uruchomiony zostanie ponownie panel-c, będziemy dokładać wszelkich starań, aby ułatwić połączenie danych.

 

Pracujemy aktualnie na mechanizmami, które wspomogą łączenie użytkowników panelu-c z ich nowymi kontami na panel-d. Ze względu na różnice w numeracji zamówień i w numerach faktur raczej nie będzie możliwe zrobienie tego w pełni automatycznie, chcemy jednak maksymalnie uprościć ten proces.

 

Na indywidualne życzenie pobierzemy na podstawowe konto w panelu C wszystkie zaległe zamówienia (nawet, jeżeli te same zamówienia pobrane zostały na konto tymczasowe).

Czy panelu D moge pobrać zamówienia wstecz (od wtorku 9.03), czy muszę realizować je ręcznie?

Tak, możemy pobrać takie zamówienia – wyślij nam w tym celu zgłoszenie w panelu sprzedawcy.

[Archiwum] Kiedy odzyskam dostęp do zamówień z Archiwum?

Dostęp do danych z archiwum zostanie przywrócony 22.03.

 

O postępach będzie informować Państwa na bieżąco na stronie statusu

https://status.baselinker.com

[Sklep][Przekazywanie zamówień]

Działa opcja przekazywania zamówień do sklepów. Jednak ze względu na duże obciążenie serwerów, czas oczekiwania może być nieco wydłużony