Dodaliśmy opcję przenoszenia informacji o zamówieniach, fakturach, paczkach i paragonach między panelami. Ma to za zadanie ułatwić proces przywracania danych z dnia awarii 09.03 – łączenia ich z aktualnym kontem.
Mechanizm ten może też być wykorzystany przez użytkowników Panel-C do przeniesienia danych w jedną lub drugą stronę z nowymi kontami na Panel-D.
Logowanie na konto archiwalne
Zaloguj się na konto archiwalne, w tym celu przejdź na adres:
https://login-old.baselinker.com/
I podaj te same dane, które wykorzystujesz do logowania na konto główne.
Po zalogowaniu się zobaczysz swoje konto ze stanem na koniec dnia 09.03 (z samego momentu wyłączenia systemu). Będzie to konto tylko do odczytu.
Eksport zamówień z konta archiwalnego
Przejdź do sekcji Manager zamówień → Lista zamówień. Zaznacz wybrane zamówienia, a następnie wybierz przycisk Wydruki i eksporty → Eksport danych zamówienia.
Wówczas pobrany zostanie plik z zamówieniami w formacie Json, który następnie możesz zaimportować do nowego konta.
Możesz eksportować maksymalnie po 100 zamówień naraz.
Import zamówień
Na aktualnym koncie dodana została opcja Import zamówień.
Podgląd
Po przejściu na stronę Import zamówień wybierz wcześniej wyeksportowany plik i skorzystaj z przycisku „Podgląd”.
Na podglądzie zobaczysz:
- po lewej stronie importowane zamówienia (archiwalne)
- obok widoczny będzie numer zamówienia, które aktualnie znajduje się na Twoim koncie BaseLinker i zostało uznane za podobne do danego importowanego zamówienia.
- dalej widoczne będą kolejne kolumny – pochodzenie, numer w sklepie, transakcje, paczki, faktura, paragon, dane klienta – na podstawie tych danych system dopasowuje zamówienia.
W jaki sposób BaseLinker dopasowuje zamówienia? W pierwszej kolejności sprawdzane jest źródło zamówienia (BaseLinker nie przypisze zamówienia z Allegro do zamówienia ze sklepu).
Następnie algorytm sprawdza kolejne dane i dopasowuje zamówienia:
- po numerze w sklepie (jeżeli jest to zamówienie ze sklepu). Jeżeli oba zamówienia (aktualnie znajdujące się w systemie i to importowane) mają taki sam numer w sklepie, to zostaną uznane za podobne,
- po numerze transakcji (w przypadku zamówień z marketplace typu Allegro, eBay),
- po numerze paczki. Np. jeżeli 9.03 wygenerowałeś dla danego zamówienia paczkę, i przekazałeś tę informację do Allegro to:
- numer paczki znajduje się w zamówieniu odzyskanym z backupu (na koncie archiwalnym)
- ten sam numer znajduje się również przy aktualnym zamówieniu, ponieważ BaseLinker pobrał ten numer bezpośrednio z Allegro (za pomocą mechanizmu stworzonego na potrzeby walki z awarią).
W związku z tym oba zamówienia można dopasować na podstawie numeru paczki.
- po fakturze i paragonie
- na podstawie danych klienta.
Import standardowy
Zaznacz zamówienia, które chcesz zaimportować (pojedynczo lub za pomocą przycisku ‘Zaznacz wszystko’).
Następnie wybierz odpowiednią opcję:
- Status docelowy – zadecyduj, czy status ma być zgodny z importowanymi danymi. Dla przykładu – jeżeli zamówienie z 09.03, importowane z archiwalnego konta, było w statusie ‘Wysłane’, to możesz wybrać,
- czy chcesz je zaimportować do tego samego statusu,
- czy też do nowego statusu (np. ‘Awaria’, ‘Do weryfikacji’).
- Scalaj zamówienia – jeżeli na aktualnym koncie nie masz zamówień z 9.03, to możesz je wszystkie zaimportować wybierając opcję ‘Nie – importuj tylko niedopasowane zamówienia’.
Po kliknięciu przycisku ‘Importuj zaznaczone’ na dole formularza import wykona się.
Zobaczysz status dla poszczególnych zamówień. Sprawdź, czy dane, które są potrzebne, wczytały się prawidłowo.
Import z opcją scalania zamówień
Jeżeli wyłącznie importujesz nowe zamówienia, których nie ma aktualnie w panelu, nie powinno być komplikacji.
Jeżeli zaś na aktualnym koncie znajdują się już zamówienia z 09.03 (zostały one pobrane ponownie ze sklepów i kont marketplace typu Allegro, eBay itp.), to, możesz skorzystać z opcji Scalaj zamówienia → Tak scalaj dane do dopasowanych zamówień.
Masz opcję wyboru – jakie dokładne dane z archiwalnego zamówienia chcesz dopisać do aktualnego zamówienia. Dla przykładu – możesz uznać, że chcesz zaimportować tylko faktury, a pozostałe dane pominąć.
Jakie dane możesz zaimportować?
Importowany plik zawiera wszystkie dane niezbędne do obsługi zamówienia (nie zawiera np. historii akcji automatycznych, historii zmiany statusu paczek itp.), tzn.:
- Dane zamówień – np. status, powiązanie ze sklepem (jeżeli zamówienie z Allegro przekazałeś do sklepu, sklep zwrócił numer, jaki temu zamówieniu został w tym sklepie nadany, to np. ten numer również będzie zaimportowany), dane do faktury (nie są to faktury, lecz dane do faktury widoczne bezpośrednio na karcie zamówienia), pozycje zamówienia, informacje o transakcjach marketplace.
- Paczki – tutaj mamy 2 warianty opcji ‘Tak’
- Importuj tylko, jeśli w zamówieniu docelowym nie istnieją żadne paczki – jeżeli do części zamówień znajdujących się w aktualnym panelu wprowadziłeś już numery paczek i nie chcesz, by zostały napisane przez import, to wybierz tę opcję.
- Nadpisuj paczki istniejące w zamówieniach docelowych – jeżeli chcesz przy wszystkich zamówieniach zapisać numery paczek znajdujące się w pliku z zamówieniami z archiwalnego konta.
- Faktura – tutaj – podobnie jak wyżej mamy 2 warianty opcji ‘Tak’:
- Importuj tylko jeśli w zamówieniu docelowym nie została wystawiona faktura
- Nadpisuj faktury istniejące w zamówieniach docelowych
Dostępna jest opcja importu zarówno faktury, jak i korekty. Ponadto można wybrać serię numeracji, do której dana faktura / korekta powinna zostać zaimportowana.
Nie jest możliwe zaimportowanie faktury o tym samym numerze. W przypadku importu faktury o numerze zapisanym w systemie – stara faktura zostanie usunięta, ale nowa faktura nie zostanie zaimportowana.
Po imporcie w zamówieniu powinny być widoczne również faktury z zewnętrznych systemów księgowych.
- Paragon – import przebiega analogicznie, jak w przypadku faktur
- Historia płatności zamówienia – jeżeli zaznaczysz ‘Tak’, to obecna historia zostanie usunięta i napisana nową
- Wiadomości
Jak wspomniano wyżej – nie musisz importować wszystkich danych.
Po kliknięciu przycisku ‘Importuj zaznaczone’ na dole formularza import wykona się.
Oznaczenia
Poprawnie zaimportowane zamówienia oznaczone są kolorem zielonym. Zamówienia, dla których wystąpił błąd podczas importu (np. zaimportowały się produkty, ale faktura już nie) – pomarańczowym.
Jeżeli zaś do jednego zamówienia, które aktualnie znajduje się w panelu, zostały dopasowane dwa zamówienia z importu – to na ekranie wyświetlić się ikona ostrzegawczego trójkąta.
BaseLinker do importowanego zamówienia może dopasować wiele zamówień bieżących (a nie tylko jedno). Dzięki temu możesz wybrać, do którego zamówienia ma zostać scalone zaimportowane zamówienie.
Uwaga – nawet jak zamówienie importowane zostanie dopasowane, to istnieje możliwość zaimportowania go jako nowego zamówienia
Na zakończenie koniecznie sprawdź, czy dane, które są potrzebne, wczytały się prawidłowo.
Podsumowanie
Aby przenieść zamówienia między kontami, wykonaj następujące kroki:
- Wyeksportuj dane z konta archiwalnego
- Zaimportuj plik do aktualnego konta i wybierz przycisk ‘Podgląd’
- Zaznacz, które zamówienia chcesz zaimportować,
- Skonfiguruj opcje importu,
- Wybierz przycisk ‘Importuj zaznaczone’,
- Sprawdź, czy import przebiegł zgodnie z oczekiwaniami,
- Gotowe!